Jag har betalat min faktura men ändå fått en påminnelse. Varför?

Logga in på ”Mina sidor” och gå till ”Betalningar och kvitton” (https://www.etc.se/betalningar) för att se alla genomförda och misslyckade betalningar kopplade till din prenumeration.

För att hantera en obetald faktura logga in på Billecta. Du kan logga in på https://app.billecta.com/ht/ antigen via Mobilt BankID eller med Personlig kod/Referensnummer och OCR-nummer.

Där kan du även välja att betala din faktura med swish eller autogiro.

Om din prenumeration avslutats på grund av en obetald faktura räcker det med att betala påminnelsen för att prenumerationen ska aktiveras igen.

Har du fått en påminnelsefaktura eller att din prenumeration sagts upp men du har betalat, dubbelkolla att du har betalat in till rätt bankgiro, som är 759-6331.

Vet du med dig att du har betalt in till fel bankgiro kan du anmäla detta i vårt formulär så att vi får in all nödvändig information. Detta formulär hittar du på följande länk: https://mitt.etc.se/anmal-betalningsarende/